loga eu a mmr

Aktuality

Zápis ze služební cesty do Polska Turawa 19. - 21. srpna 2020

turawa logo

Ve spolupráci s našimi polskými přáteli a v rámci projektu „Za zážitky našich regionů/Za wrażeniami naszych regionów“ jsme jako zástupci MAS Rýmařovsko a Informačního centra Rýmařov absolvovali poznávací cestu do Polska. Cílem tohoto projektu je podpořit a zpropagovat regiony MAS RÝMAŘOVSKO, o. p. s. a LGD Kraina Dinozaurów v Ozimku v souladu s cíli Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd, z něhož byly také finanční prostředky na tuto akci.

Naši polští přátelé nám připravili opravdu nabitý program. Přivítali nás s otevřenou náručí pod palácem v Turawě z roku 1730 prvního majitele Martin Scholtz von Löwenckron, kde nám místní historik Jerzy Farys sdělil mnoho o dějinách památek obce. V Polsku mají většinu kostelů volně přístupných, a tak se mohli pochlubit kostelem sv. Michala Archanděla v Kotórz Wielki a také dřevěným roubeným kostelem sv. Petra a Pavla z roku 1759 ve vsi Zakrzów Turawski. Navštívili jsme také jejich regionální jizbu ve vsi Ligota Turawska. Svezli nás na lodi po Turawském jezeře, pak jsme šlápli do pedálů a uskutečnili okružní jízdu po břehu jezera na vypůjčených kolech. Večer proběhla pracovní schůzka s radou LGD Kraina Dinozaurów.

Další den nás provedli po Ozimku noví průvodci, kteří se školí pro tuto profesi. S průvodcem jsme se dostali do muzea hutnického průmyslu s hlavním iniciátorem vybudování muzea panem Markem Musiolem. Na cestě do muzea jsme přešli řeku Mala Panew přes visutý most z tepaného železa z roku 1827, nejstarším na světě. Měli jsme také potěšení setkat se s novým starostou UG Ozimek panem Mirosławem Wieszołkem, který nás seznámil s atraktivitami a novinkami v obci. Dále jsme si mohli prohlédnout nádherný neogotický kostel v sibiřské obci Grodziec a jiné další kostely a posvátná místa. V Grodzcu jsme také navštívili rekreační areál Bajka a vydali se na největší pstruhovou farmu v Opoli, kde jsme tuto fantasticky připravenou rybku i ochutnali. Na závěr dne nechyběla ani návštěva Juraparku v Krasiejówě, kde jsme si to opravdu užili.

Poslední den nám dopřáli obrovskou sportovní zkušenost, posadili nás do kajaků a hurá sjíždět řeku Malou Panew po kajakové trase Mala Panew – Fosowskie – Krasiejów – Ozimek. Následně proběhlo informační a integrační setkání s partnery LGD Kraina Dinozaurów na hostině u táboráku a rozloučili jsme se ve Spóroku při představení offroadové lesní hry s Gumídky. Počasí nám přálo a domů jsme si odvezli spoustu zážitků a vzpomínek na milé setkání. Všem doporučujeme tuto oblast navštívit.

Text a foto: Iva Kyjáková

 

fond mikroprojektu

 

turawa 01turawa 02turawa 03

 

 

MÍSTNÍ AKČNÍ SKUPINA RÝMAŘOVSKO

RÝMAŘOVSKO, o.p.s. ; náměstí Míru 1; Rýmařov 795 01
Obecně prospěšná společnost - zapsaná v obchodním rejstříku 23. července 2004
IČ: 26836122
ID schránky: 4mwe4zm

Kancelář:
nám. Míru 2, Rýmařov 795 01

Konzultační hodiny:
Pondělí  a  středa   8:00 -  16:00 hodin
Úterý, čtvrtek a pátek  8:00 - 13:00 hodin

loga eu a mmr