Během II. pololetí školního roku 2017/2018 proběhla na základních a mateřských školách další série Dnů deskových her. Tentokráte byly tyto dny zaměřené na rozvoj matematické a čtenářské dovednosti ozvláštněny oproti předchozímu ročníku krátkým turnajem v deskových hrách, který děti i žáky zaujal, probudil v nich soutěžního i kolegiálního ducha. Poté si děti zahrály deskové, karetní i jiné hry, které děti znaly už z loňského roku, zároveň se naučily hry nové. Také pedagogové nezůstali pozadu a beze strachu se zapojili mezi malé hráče. Mnozí pedagogové se inspirovali na koupi her do družin, klubů deskových her i do výuky.
Dne 6.4.2018 se v zasedací místnosti MAS uskutečnil seminář pro širší vedení organizací a zřizovatelů zapojených do projektu MAP. Školení vedla paní lektorka Mgr. Věra Máchová, která se zabývá rozvojem osobních a manažerských dovedností, věnuje se psychodiagnostice při výběrových řízeních a personálních auditech. V rámci semináře se lektorka dotkla mnohých konkrétních nepříjemných situací, které řeší, a nebo již alespoň jednou v životě řešil, nejspíše každý z nás. Není snadné vyjít s příjemným a nekonfliktním člověkem. Uměním je zvládnout komunikaci s člověkem, který má problém, který není „naladěn“ na naši vlnu. Velikou devizou setkání byl také poznání, že většina z přítomných musí řešit podobné problémy, zbytečně se trápí tím, za co třeba ani sami nemohou.
Dne 16.2.2018 se v prostorách zasedací místnosti místní akční skupiny uskutečnil vzdělávací interaktivní seminář na téma „Manažerské dovednosti pro širší vedení“. Hlavními tématy bylo vedení lidí, manažerské dovednosti a motivace. Školitelkou byla paní Mgr. Martina Hejduková, zkušená lektorka, která má dlouholetou praxi na pozici ředitele základní školy. Cílem semináře bylo předat lidem z vedoucích pozic informace o tom, jak pracovat se svými zaměstnanci, podřízenými a kolegy. Zúčastnění se dozvěděli, že je velice důležité na pracovišti odlišovat přátelský a pracovní vztah, což na malotřídních školách není vůbec snadné. Paní lektorka dala typ jak pracovat se slabými články v kolektivu, jak zaměstnance motivovat a zúčastnění si předali své zkušenosti z praxe. Celkem se semináře zúčastnilo 15 osob.
Téměř v každé MŠ a ZŠ na Rýmařovsku již proběhl den deskových her, který byl primárně určen žákům. Dne 9.11.2017 se v ZŠ Rýmařov uskutečnil seminář pro pedagogické pracovníky „Deskové a logické hry ve výuce“, který vedli pracovníci Hracího deskového centra LEGIE, z.s. Cílem semináře bylo nabídnout nápady, jaké deskové hry je možné využít při výuce, jak pomocí deskových her rozvíjet klíčové kompetence a seznámit se s novými hrami. Řada her může pomoci žákům, kteří jsou slabší – pomocí her mohou opakovat to, co jim dobře nejde.
Seminář byl praktický, a doufáme, že se nám podařilo pedagogům předat informace, jak rozšířit a oživit výuku. Zájemcům byly poskytnuty metodické listy, které pedagogům dávají k dispozici podrobný návod práce s hrami. Řada her je cíleně zaměřená na získávání informací z určitého oboru, na rozvoj např. prostorové představivost, procvičení základních matematických znalostí, jazykových znalostí apod.
Základním cílem vzdělávání je především získávání a rozvoj klíčových kompetencí. Tato náplň by měla být společná pro činnost školy i školských zařízení pro zájmové vzdělávání, které zřizuje. Kompetencí je velké množství. Kompetence, které by všichni žáci měli na konci základního vzdělávání dosáhnout, jsou následující: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, kompetence komunikativní, kompetence sociální a personální, kompetence občanské, kompetence pracovní.
V sobotu 16.9.2017 navštívila Rýmařovsko paní Dr. Lidmila Pekařová – přední česká klinická psycholožka, autorka knihy „Jak žít a nezbláznit se“, která vrací autoritu rodičů do rodin. Přednáška na téma „Komunikace s dětmi, aneb proč to neumíme“ byla určena pro širokou veřejnost. V přednášce paní Pekařové zazněly i principy partnerských vztahů, výchova dětí, obdarovávání dětí, komunikace s dětmi… Veřejnost ne jen, že se pobavila nad výkladem paní doktorky, protože se v mnoha případech „našla“, ale také si odnesla zajímavé poznatky. V předsálí bylo možné zakoupit její knihy, o které byl opravdu velký zájem.
|
|
30.8.2017 proběhlo v zasedací místnosti MAS metodické setkání s řediteli základních škol s ředitelem Pedagogicko-psychologické poradny. Pan ředitel Mgr. Piňos shrnul ředitelům legislativní změny, diskutovalo se o praktických aspektech inkluzivního vzdělávání, o zajištění výuky, o péči o žácích, disponibilních hodinách, výkaznictví a dalších tématech. Setkání bylo velice efektivní, ředitelé chtějí tímto směrem pokračovat a setkávat se s pracovníkem PPP i nadále.
V období letních prázdnin pracoval naplno administrativní tým na propagačních materiálech k projektu MAP. Maskotem projektu byla zvolena sovička, pro kterou se nám velice líbilo „jméno“ Zvídalka.
Propagační materiály byly zvoleny tak, aby je využily především děti a školy. Určitě lákavé je pexeso, které stimuluje paměť a podporuje rozvoj dětí. Naše pexeso je navíc vytvořené tak, že si jej děti mohou i sami vybarvit. Tématem pexesa jsou turistické cíle v regionu, kam se naše Zvídalka zaletěla podívat.
Za účelem rozvoje motoriky a logického uvažování vznikl také jednoduchý propagační letáček, na kterém je ztvárněno bludiště a děti v něm sbírají sovičky Zvídalky.
Jednoduchá a poutavá je také záložka do knihy, která je oboustranná a děti motivuje téměř ke všemu. Praktické je i pravítko, které děti jistě ve škole využijí.
Školám se velice líbil i vytvořený rozvrh hodin, který je oboustranný. Hlavní strana je dneska už popsaná školními povinnostmi, ale druhá strana nabízí přehled všech volnočasových aktivit, které lze na Rýmařovsku dělat. Slogan „Rýmařovsko nezná nudu!“ správně předvídá, že seznam zájmových kroužků a možnosti kam vyrazit po škole je plný.
Kolem třiceti ředitelů základních a mateřských škol, jejich zřizovatelů, pedagogů a zástupců dalších vzdělávacích institucí ORP Rýmařov se ve dnech 11. a 12. května sešlo na druhém dvoudenním setkání na chatě Kopřivné v Malé Morávce.
Paní Ivana Lukešová všechny aktéry přivítala a shrnula akce a aktivity, které se z projektu „Místní akční plány rozvoje vzdělávání na území MAS RÝMAŘOVSKO o.p.s.“ podařily uskutečnit. Proběhlo ohlédnutí za dosavadní prací jednotlivých pracovních skupin. Paní Kateřina Uličná informovala o výzvách OP VVV, konkrétněji MAP II a Implementace MAP. Implementace MAP byla řešena s aktéry i konkrétněji a to plánováním akčního plánu. Byly hledány aktivity, které zlepší kvalitu vzdělávání na Rýmařovsku. Byly hledány projekty spolupráce s dopadem na celé území.
Celé dva dny s námi na setkání byla i paní PhDr. Stanislava Podžorná, která vedla přednášku na téma: Zvládání stresu a obnova sil. Účastníci získali informace o podstatě stresu, prakticky si vyzkoušeli postupy a techniky, které umožňují přivést člověka opět do rovnováhy. Ve večerních hodinách proběhl praktický nácvik základní bodové relaxace.
Ve večerních hodinách proběhla neformální část setkání - výměna zkušeností, hra na kytaru a testování deskových her. Těšíme se na další setkání.
Obecně se dlouhodobě ukazuje, že deskové, společenské a didaktické hry rozvíjejí nejen u dětí představivost, logické myšlení, slovní zásobu a schopnost analyzovat. České školy stále častěji využívají ve výuce deskové hry a tímto fenoménem jsme se nechali inspirovat i my. Na všech základních školách rýmařovského regionu probíhá nebo proběhne Den deskových her. Pro mateřské školy bude Den deskových her uspořádán kolektivně, aby se děti zvládaly i začleňovat do nových kolektivů. Na hracích stolech se objevují strategické hry, hry s čísly, logické hry, smart hry a větší dřevěné hry zaměřené na motoriku a pohyb. S uspořádáním těchto akcí nám pomáhá HRAcí Deskové Centrum Legie z.s. z Hradce nad Moravicí, která má zásobu téměř 400 různorodých her.
V pátek 31. 3. 2017 proběhlo v knihovně v Břidličné a ve Středisku volného času v Rýmařově scénické čtení s herci Davidem Vackem, Irenou Vackovou a Jiřím Hejcmanem ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Předmětem představení byla kniha Pavla Čecha "Dobrodružství pavouka Čendy. Scénického čtení se zúčastnily děti z malotřídních škol z regionu.
http://www.knihovna-bridlicna.cz/index.php/pro-deti/26-dobrodruzstvi-pavouka-cendy-2
Umíte správně pracovat se svým hlasem? Rozumíte řeči svých hlasivek? Myslíte si, že Vaše dýchání je správné? Abyste si na tyto otázky mohli s klidnou hlavou odpovědět, bylo 17. 3. 2017 v zasedací místnosti MAS uspořádáno interaktivní školení s názvem „Hlasová hygiena“. Seminář vedl zkušený klinický logoped Mgr. Jiří Kříž. Školení se zúčastnili nejen pedagogové základních a mateřských škol, ale také zaměstnanci knihovny a SVČ, pro které je hlas každodenním chlebem.
Školení bylo zaměřené na získání teoretických a praktických znalostí v oblasti hlasové hygieny. Účastníci si odnesli informace o efektivní a účinné práci s lidským hlasem a zároveň využili možnosti dotázat se logopeda na konkrétní problémy, které během své praxe řeší. Proběhlo i praktické cvičení - tvoření zvuků, dýchání.
Na základě zpětné vazby momentálně realizátoři školení uvažují na nadstavbě tohoto semináře, který by dál rozvedl danou problematiku.
|
Dne 20.12.2016 proběhlo odborné setkání řídících pracovníků MŠ a ZŠ z mikroregionu Rýmařovsko. Hlavním tématem byla inkluze – žhavé téma skloňované ve všech pádech. Díky patří lektorce paní Mgr. Jarce Grosmanové, která řešila se zúčastněnými otázky plynoucí z každodenní praxe. K setkání byly využity prostory Diakonie Rýmařov, děkujeme.
|
Místní akční plánování není projektem zaměřeným pouze na pedagogické pracovníky a žáky, jeho hlubším smyslem je navázat vzájemnou a dlouhodobou spolupráci mezi všemi články zapojenými do procesu vzdělávání.
Proto se dne 28.10.2016 uskutečnilo ve školní jídelně Základní školy Rýmařov na ulici 1.máje společné setkání zaměstnanců školních kuchyní z celého Rýmařovska.
Hlavní myšlenkou setkání bylo prohloubit znalosti a praktické dovednosti zúčastněných a to formou výměny zkušeností a postřehů z každodenní praxe. Akce není pouze jednorázovou záležitostí, budou na ni navazovat další setkání stejného rázu, měnit se bude pouze tématika.
První setkání se zaměřilo na téma ryby a zelenina, která jsou obecně ne příliš oblíbenými pokrmy na talířích dětí, žáků, ale i dospělých strávníků. Vařilo se, ochutnávalo a diskutovalo. K ruce všem paní kuchařkám byl ministr ve svém oboru – kuchař pan Tomáš Avrata ze společnosti Bidvest a Bonduelle. Nechyběla také odborná diskuze s pracovníkem z Krajské hygienické stanice.
Snad se na dalším setkání sejdeme ve stejně hojném počtu.
|
|
|